Boys Basketball - Individual Statistics
Scoring Leaders - All Games
NAME | G | PTS | PTSG | FG | FGA | FG% | 3P | 3PA | 3P% | FT | FTA | FT% | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brayden Sipple, Blanchester | 24 | 602 | 25.1 | 193 | 439 | 44.0 | 32 | 109 | 29.4 | 184 | 260 | 70.8 |
2 | Skyler Schmidt, Clermont Northeastern | 23 | 520 | 22.6 | 213 | 465 | 45.8 | 17 | 71 | 23.9 | 77 | 154 | 50.0 |
3 | Noah Pack, Georgetown | 24 | 421 | 17.5 | 164 | 282 | 58.2 | 14 | 43 | 32.6 | 79 | 110 | 71.8 |
4 | Thomas Myers, Clinton Massie | 18 | 280 | 15.6 | 101 | 197 | 51.3 | 3 | 18 | 16.7 | 75 | 106 | 70.8 |
5 | Cam Coomer, Wilmington | 17 | 253 | 14.9 | 81 | 196 | 41.3 | 22 | 76 | 28.9 | 69 | 84 | 82.1 |
6 | Branson Smith, East Clinton | 21 | 305 | 14.5 | 120 | 292 | 41.1 | 27 | 109 | 24.8 | 38 | 60 | 63.3 |
7 | Zyon Tull, Western Brown | 23 | 323 | 14.0 | 113 | 271 | 41.7 | 51 | 153 | 33.3 | 46 | 63 | 73.0 |
8 | Drew McKibben, Williamsburg | 23 | 285 | 12.4 | 102 | 246 | 41.5 | 18 | 71 | 25.4 | 63 | 100 | 63.0 |
9 | Griffin Reinert, Bethel-Tate | 23 | 273 | 11.9 | 87 | 256 | 34.0 | 39 | 128 | 30.5 | 60 | 81 | 74.1 |
10 | Kaleb Moell, Batavia | 9 | 105 | 11.7 | 37 | 75 | 49.3 | 0 | 0 | 0.0 | 31 | 49 | 63.3 |
11 | Zach Chowning, Clinton Massie | 23 | 268 | 11.7 | 93 | 198 | 47.0 | 61 | 132 | 46.2 | 21 | 30 | 70.0 |
12 | Carson Crozier, Felicity-Franklin | 23 | 262 | 11.4 | 86 | 209 | 41.1 | 17 | 58 | 29.3 | 73 | 111 | 65.8 |
13 | Cameron Brookbank, Georgetown | 24 | 268 | 11.2 | 93 | 273 | 34.1 | 56 | 155 | 36.1 | 26 | 51 | 51.0 |
14 | Josh Hice, Goshen | 23 | 248 | 10.8 | 97 | 241 | 40.2 | 33 | 109 | 30.3 | 21 | 28 | 75.0 |
15 | Victor Hill, Goshen | 23 | 243 | 10.6 | 90 | 188 | 47.9 | 22 | 59 | 37.3 | 41 | 68 | 60.3 |
16 | Tanner Creager, Blanchester | 24 | 253 | 10.5 | 95 | 241 | 39.4 | 27 | 97 | 27.8 | 36 | 56 | 64.3 |
17 | Jonathan Lang, New Richmond | 21 | 220 | 10.5 | 64 | 151 | 42.4 | 9 | 41 | 22.0 | 83 | 110 | 75.5 |
18 | Joe Glassmeyer, Felicity-Franklin | 23 | 231 | 10.0 | 88 | 174 | 50.6 | 0 | 1 | 0.0 | 55 | 91 | 60.4 |
19 | Jackson Gregory, Georgetown | 24 | 241 | 10.0 | 82 | 222 | 36.9 | 37 | 118 | 31.4 | 40 | 73 | 54.8 |
20 | Griffin Laake, Clinton Massie | 24 | 236 | 9.8 | 93 | 190 | 48.9 | 14 | 34 | 41.2 | 36 | 52 | 69.2 |
21 | Matt Butcher, Wilmington | 17 | 167 | 9.8 | 60 | 130 | 46.2 | 19 | 64 | 29.7 | 28 | 42 | 66.7 |
22 | Brendan Lamb, Clinton Massie | 24 | 233 | 9.7 | 96 | 212 | 45.3 | 5 | 21 | 23.8 | 36 | 49 | 73.5 |
23 | Ryan Martin, Clermont Northeastern | 12 | 115 | 9.6 | 46 | 108 | 42.6 | 2 | 13 | 15.4 | 21 | 27 | 77.8 |
24 | Josh Taylor, Western Brown | 23 | 220 | 9.6 | 77 | 226 | 34.1 | 26 | 108 | 24.1 | 40 | 60 | 66.7 |
25 | Christian Kollmorgen, Goshen | 22 | 208 | 9.5 | 72 | 162 | 44.4 | 40 | 102 | 39.2 | 24 | 39 | 61.5 |
26 | William Burns, Batavia | 5 | 47 | 9.4 | 20 | 41 | 48.8 | 0 | 1 | 0.0 | 7 | 15 | 46.7 |
27 | Max Ernst, New Richmond | 24 | 224 | 9.3 | 96 | 167 | 57.5 | 1 | 5 | 20.0 | 31 | 55 | 56.4 |
28 | Matt Mitchell, East Clinton | 21 | 195 | 9.3 | 63 | 158 | 39.9 | 31 | 87 | 35.6 | 38 | 51 | 74.5 |
29 | Griffin Delisle, New Richmond | 24 | 221 | 9.2 | 91 | 181 | 50.3 | 25 | 77 | 32.5 | 14 | 27 | 51.9 |
30 | Jerryd Burns, Clermont Northeastern | 23 | 211 | 9.2 | 75 | 199 | 37.7 | 49 | 122 | 40.2 | 12 | 24 | 50.0 |
31 | Jarrett Thatcher, Williamsburg | 6 | 55 | 9.2 | 25 | 46 | 54.3 | 0 | 0 | 0.0 | 5 | 6 | 83.3 |
32 | Herwens Horgan, New Richmond | 24 | 216 | 9.0 | 81 | 164 | 49.4 | 17 | 59 | 28.8 | 37 | 44 | 84.1 |
33 | Bradley Moore, Goshen | 23 | 206 | 9.0 | 69 | 214 | 32.2 | 37 | 139 | 26.6 | 31 | 42 | 73.8 |
34 | Nick Boland, Williamsburg | 23 | 204 | 8.9 | 82 | 222 | 36.9 | 25 | 85 | 29.4 | 15 | 24 | 62.5 |
35 | Will Morris, Wilmington | 12 | 102 | 8.5 | 36 | 110 | 32.7 | 22 | 68 | 32.4 | 8 | 11 | 72.7 |
35 | Cody Johnson, Bethel-Tate | 22 | 187 | 8.5 | 65 | 245 | 26.5 | 25 | 126 | 19.8 | 32 | 51 | 62.7 |
37 | Kyle Smith, Bethel-Tate | 23 | 193 | 8.4 | 80 | 202 | 39.6 | 0 | 4 | 0.0 | 33 | 67 | 49.3 |
38 | Sam Jacobyansky, Wilmington | 14 | 117 | 8.4 | 38 | 91 | 41.8 | 11 | 33 | 33.3 | 30 | 45 | 66.7 |
39 | Trent Kreimer, Williamsburg | 22 | 175 | 8.0 | 59 | 177 | 33.3 | 36 | 119 | 30.3 | 21 | 35 | 60.0 |
40 | Jacksson Waialae, Blanchester | 23 | 173 | 7.5 | 63 | 181 | 34.8 | 32 | 105 | 30.5 | 15 | 30 | 50.0 |
41 | Hunter Bare, Blanchester | 24 | 179 | 7.5 | 79 | 163 | 48.5 | 0 | 3 | 0.0 | 21 | 38 | 55.3 |
42 | Blake King, Clermont Northeastern | 23 | 170 | 7.4 | 59 | 175 | 33.7 | 8 | 41 | 19.5 | 44 | 72 | 61.1 |
43 | Alex Bolington, Georgetown | 24 | 173 | 7.2 | 74 | 129 | 57.4 | 1 | 7 | 14.3 | 24 | 46 | 52.2 |
44 | Justin Ackerman, New Richmond | 24 | 171 | 7.1 | 70 | 158 | 44.3 | 21 | 55 | 38.2 | 10 | 28 | 35.7 |
45 | Corbin Richardson, Batavia | 22 | 153 | 7.0 | 50 | 161 | 31.1 | 26 | 100 | 26.0 | 27 | 50 | 54.0 |
46 | Hunter Slusher, Goshen | 21 | 143 | 6.8 | 41 | 102 | 40.2 | 2 | 7 | 28.6 | 59 | 79 | 74.7 |
47 | Bryce Reece, Clermont Northeastern | 23 | 156 | 6.8 | 51 | 199 | 25.6 | 12 | 71 | 16.9 | 42 | 79 | 53.2 |
48 | Ty Crall, Western Brown | 23 | 154 | 6.7 | 56 | 115 | 48.7 | 4 | 21 | 19.0 | 38 | 55 | 69.1 |
49 | Owen Wiscombe, Batavia | 23 | 144 | 6.3 | 50 | 129 | 38.8 | 23 | 68 | 33.8 | 21 | 46 | 45.7 |
50 | Drew Settlemyre, Clinton Massie | 24 | 145 | 6.0 | 60 | 130 | 46.2 | 3 | 6 | 50.0 | 22 | 48 | 45.8 |