OHSAA Regional and State Champions


OHSAA TEAM AND INDIVIDUAL
REGIONAL and STATE FINALISTS

1923-Present

 

Ameila BaronsAMELIA HIGH SCHOOL

Individual
JEFF GLOSS 1975 OHSAA State Meet 4th Shot Put/Track

MADDIE WALKER 2016 OHSAA State CC Meet 4th finish

Team
BASEBALL   1950 STATE CHAMPS
SOFTBALL   1980 State Runner-Up
SOFTBALL   1986 State Semi-Finalist
SOFTBALL   1994 State Semi-Finalist

 

Batvia BulldogsBATAVIA HIGH SCHOOL

Individual
LEROY SMITH         1949 STATE CHAMP  440Dash/Track
LYNN BECK              1964 STATE CHAMP  High Jump/Track
DON OGLETREE     1964 STATE CHAMP  440 Dash/Track
1965 STATE CHAMP  440 Dash/Track
DAVE SMITH           1966 STATE CHAMP  100 Dash/Track
GRADY REID, Jr.    1971 STATE CHAMP  880M Run/Track
1970 State Runner-Up  880M Run/Track
TERRY SHINKLE     1991 State Runner-Up  125 lb./Wrestling
1992 State Runner-Up  125 lb./Wrestling

Team
BOYS TRACK         1964 State Runner-Up
BOYS TRACK         1965 State Runner-Up
BOYS TRACK         1966 STATE CHAMPS

OHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFF APPEARANCES

1999, 2003, 2013

 

Bethel Tate TigersBETHEL-TATE HIGH SCHOOL
Individual
GARY VIPPERMAN   1971   STATE CHAMP  Cross Country
GARY VIPPERMAN   1972   STATE CHAMP  2 Mile/Track
JOEY CALHOUN      1991   STATE CHAMP  130 lb./Wrestling
Team
OHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFF APPEARANCES
2015
OHSAA STATE TEAM DUALS – WRESTLING
2017

Blanchester WildcatsBLANCHESTER HIGH SCHOOL

Individual
BILL McLAUGHLIN  1973   STATE CHAMP  800 M Run/Track
JAKE HOWE          2009   STATE CHAMP  152 lb./Wrestling
JAKE HOWE          2010   STATE CHAMP  152 lb./Wrestling

Team
SOFTBALL              2005   State Semi-Finalist

OHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFF APPEARANCES

2000 (Regional Semis), 2005, 2006 (Regional Finals), 2016

OHSAA STATE TEAM DUALS – WRESTLING

2013 & 2014 Regional Champions, 2013 & 2014 State Elite Eight

 

CLERMONT NORTHEASTERN CLERMONT NORTHEASTERN HIGH SCHOOL

Individual
RON PERKINS       1989   STATE CHAMP  800M Run/Track
APRIL CRAVER      1997   Regional Champion  Discus/Track
MARK SLAGLE       1997   Regional Champion  300 MH/Track
1998   Regional Champion  300 MH/Track
1998   STATE CHAMP  300 M H/Track
1998   Regional Champion  100 M /Track
NICK SIMPSON   2011   OHSAA State Wrestling Meet – 3rd in weight class

JENNA MUMMERT – 2014 OHSAA State Track – 4th in High Jump

Team
SOFTBALL   2012  Regional Runner-Up

SOFTBALL   2013 Regional Runner-Up

Felicity Cardinals

FELICITY HGH SCHOOL

Individual
JUDY BATAILLE     2005 Regional Champion  100M/Track
2005 Regional Champion  200M/Track
2005 STATE CHAMP  100M/Track
IAN JARMAN         2005 Regional Champion  Shotput/Track
2005 Regional Champion  Discus/Track

Team
SOFTBALL 2011 Regional Runner-up
SOFTBALL 2012 OHSAA Final Four

GIRLS BASKETBALL – 2015 SWD Regional Runner-up

 

Georgetowm G-MenGEORGETOWN HIGH SCHOOL

Individual
DAVID MILLER          1964 STATE CHAMP  Broad Jump/Track
RICK BROWN           1971 STATE CHAMP  100 yd. Dash/Track
1971 STATE CHAMP  220 yd. Dash/Track
1971 STATE CHAMP  440 yd. Dash/Track
MIKE BECRAFT         1973 STATE CHAMP  Cross Country
LARRY GARDNER      1975 STATE CHAMP  Shot Put/Track
JENNIFER HURLEY    1993 Regional Champ  300M/Hurdles
GRANT JONES          1995 Regional Champ  High Jump/Track
1996 Regional Champ  High Jump/Track

Team
BOYS CC                    1968 State Runner-Up
BOYS CC                    1969 STATE CHAMPS
BOYS CC                    1970 State Runner-Up
BOYS CC                    1971 State Runner-Up
BOYS CC                    1974 Regional Champ
BOYS TRACK              1964 Regional Champ
BOYS TRACK              1971 Regional Champ
BOYS TRACK              1990 STATE CHAMPS  4X800 Relay
Seth Meranda, Tony Watson,
Eric Anderson, Eddie Johnson
BOYS BASKETBALL     2007 STATE CHAMPS

Goshen WarriorsGOSHEN HIGH SCHOOL

Individual
MIKE HOLCOMB         1979 STATE CHAMP  Hvwt./Wrestling
CHAZ GRESHAM        2011 STATE CHAMP 189lb/Wrestling
CHAZ GRESHAM        2012 STATE CHAMP 182lb/Wrestling

Team
BASEBALL         1958 STATE CHAMPS
GIRLS BASKETBALL 1990 Regional Runner-Up

OHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFF APPEARANCES

1990, 1993, 2007, 2009

 

NEW RICHMOND LIONS

NEW RICHMOND HIGH SCHOOL

Individual
BEN BIRD             1991 STATE CHAMP  Discus/Track
BEN BIRD             1992 STATE CHAMP  Discus/Track
JUSTIN FENDER    2001 STATE CHAMP  Boys Golf

Team
BASEBALL             1991 Regional Runner-Up

OHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFF APPEARANCES

1999, 2000, 2001, 2009, 2015, 2016

Norwood Indians

 

NORWOOD HIGH SCHOOL

Individual

MIKE MARKSBURY   1973  State Champion   Shot Put
CHAD KINCAID     1995  State Champion   Cross Country
CHAD KINCAID   1996  State Champion   3200 Meter/Track

Team
BASEBALL   1936  State Champion
BASEBALL   1997  Regional Runner-up

OHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFF APPEARANCES

1984,1991,2004, 2012, 2014

Western Brown Broncos

WESTERN BROWN HIGH SCHOOL

Individual
GLENN ARNOLD     1998 Regional Champion  Discus/Track
MACK TUDOR    2012 Regional Champion  Discus/Track
MACK TUDOR    2012 Regional Champion  Shot Put/Track
MACK TUDOR    2012 OHSAA State DI  3rd Place  Shot Put/Track
MACK TUDOR    2012 OHSAA State DI Runner-Up Discus/Track

Team
BASEBALL        1992 State Semi-Finalist
BASEBALL        1981 Regional Runner-Up

WRESTLING    2016 Region 15 Division II Champs

WRESTLING   2016 OHSAA Elite Eight

OHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFF APPEARANCES  

2008, 2013, 2014

OHSAA STATE TEAM DUALS – WRESTLING

2017

WILLIAMSBURG WILDCATSWILLIAMSBURG HIGH SCHOOL

Individual
DONNA RUSSELL              1985 STATE CHAMP  1600M Run/Track
1985 STATE CHAMP  3200M Run/Track
1986 STATE CHAMP  1600M Run/Track

Team
SOFTBALL      2010 Regional Runner-Up

SOFTBALL     2016 OHSAA Regional Champs

SOFTBALL      2016 State Final Four

OHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFF APPEARANCES

1980, 1986, 2001, 2013, 2015